جزئیات خبر


توسط شرکت مهندسان مشاور رضوی محقق شده است؛

پیشرفت 80 درصدی پروژه طراحی مدرسه علمیه امیرالمومنین(ع)

پیشرفت 80 درصدی پروژه طراحی مدرسه علمیه امیرالمومنین(ع)
1398/3/1

مسعود علویان صدر در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود طراحی این پروژه تا پایان شهریور ماه سال جاری به اتمام برسد.
وی ادامه داد: پروژه مدرسه علمیه امام امیرالمومنین(ع) در زمینی به مساحت هزار و 370 متر مربع در حاشیه خیابان آیت‌الله شیرازی و در مجاورت باغ موزه نادری و در فاصله 900 متری حرم مطهر ضوی واقع شده است.
مدیر عامل شرکت مهندسان مشاور معماری و شهرسازی آستان قدس رضوی، کارفرمای این پروژه را معاونت فنی و عمران موقوفه آستان قدس رضوی عنوان کرد و افزود: این شرکت به عنوان طراح و مشاور پروژه مدرسه علمیه امام امیرالمومنین(ع) پس از برگزاری جلسات متعدد با کارفرما و همچنین کارشناسان و دست اندرکاران خبره در این حوزه، نسبت به طراحی مجموعه منطبق بر ضوابط و آیین‌نامه‌های شهرسازی با مساحت 9 هزار و 600 متر مربع در 10 سقف که تعداد 2 طبقه در زیر زمین و 7 طبقه روی همکف می‌باشد، اقدام کرده است.
علویان صدر ادامه داد: از جمله کاربری‌های پیشنهاد شده در ساختمان مذکور می‌توان به کتابخانه، سوییت اقامتی، پارکینگ، سالن‌های غذاخوری و آشپزخانه، سالن چند منظوره به عنوان مدرس بزرگ، نمازخانه و سالن اجتماعات، مدرس با ظرفیت‌های مختلف، فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی، بخش IT، حوزه‌های اداری‌-‌خدماتی و... اشاره کرد.
وی با بیان اینکه ایده اصلی پیکر‌بندی فرمی و ساختار فضایی ساختمان برگرفته از الگوی کهن ایرانی- اسلامی «چهار طاقی» است، گفت: این الگو به وضوح در کالبد بیرونی و فضاهای درونگرای مرکزی به چشم می‌خورد.
مدیرعامل شرکت مهندسان مشاور معماری و شهرسازی آستان قدس رضوی ادامه داد: از مهم‌ترین چالش‌های طراحی ساختمان مذکور می‌توان توجه به حریم ارتفاعی و پهنه تاریخی باغ موزه‌-نادری و نیز ضوابط جداره‌سازی خیابان آیت‌الله شیرازی را نام برد که این امر منجر به عقب‌نشینی 12 متری ساختمان از حاشیه این خیابان شده است.
علویان صدر اضافه کرد: علاوه بر این توجه ویژه به ارتفاع گنبد حرم مطهر رضوی و محدود کردن ارتفاع ساختمان به صورت نمادین از دیگر مشخصه‌های بنای مذکور به شمار می‌رود.
وی درباره ایده‌های طراحی فضاهای داخلی بنا بیان کرد: در این خصوص می‌توان به بهره‌گیری از الگوی حیاط مرکزی در ساماندهی کلاس‌ها و حجره‌ها به عنوان مهم‌ترین شاخصه فضایی که حس هویت، خاطره‌انگیزی و تعلق فضایی را در مخاطبان زنده می‌کند، اشاره کرد.

 

نظر شما