جزئیات خبر


به همت کشت و صنعت اسفراین:

مجوز پرورش 1500000 ماهی حد واسط دریافت شد

مجوز پرورش 1500000 ماهی حد واسط دریافت شد
1397/12/1

حمید برکی در گفت و گو با خبرنگار آستان نیوز بیان کرد: با توجه به وجود واحد پروار ماهی قزل آلا در این شرکت، با اخذ مجوز مذکور در مرحله نخست نیاز واحد پرواری شرکت تأمین خواهد شد و در فازهای بعدی برنامه ریزی لازم برای تامین بچه ماهی قزل آلای مورد نیاز واحدهای پروار استان و خارج استان انجام خواهد شد.
وی ادامه داد: این مجوز از سوی سازمان دامپزشکی و نظام مهندسی کشاورزی به شرکت کشت و صنعت اسفراین داده شده است.
مدیر عامل کشت و صنعت اسفراین درباره فرایند رشد ماهی حد واسط گفت: تخم چشم زده ماهی قزل آلا پس از خریداری، در دستگاه انکوباتور قرار میگیرد و بعد از 10 تا 15 روز به بچه ماهی تبدیل میشود.
برکی ادامه داد: تخم چشم زده ماهی قزل آلا معمولا از کشورهایی همچون فرانسه، اسپانیا و نروژ خریداری میشود که شرکت کشت و صنعت اسفراین از نژاد اکوالند فرانسه استفاده خواهد کرد.
وی با اشاره به اختصاص 2 استخر به پرورش ماهی بیان کرد: برای پرورش بچه ماهی از تخم چشم زده تا وزن زیر 10 گرم از استخرهای مدرن هشت ضلعی که جنس آن از بلوک و سیمان است، استفاده می شود و بعد از آن به استخرهای پرواربندی بزرگتر منتقل می شوند.
مدیر کشت و صنعت اسفراین افزود: بچه ماهی‌های مذکور بعد از خروج از تخم پس از حدود 2 ماه، با وزن کمتر از 10 گرم و معمولا بین 3 تا 5 گرم به فروش می‌رسند.
برکی درباره مزایای پرورش ماهی حد واسط توسط این واحد گفت: قبلاً بچه ماهی مورد نیاز واحد پروار، از سایر استان‌ها تهیه می‌شد که علاوه بر تحمیل هزینه‌های بالا به این مجموعه، مشکلات حمل و تلفات را به دنبال داشت، در حالی که با افتتاح واحد تولید بچه ماهی حد واسط ضمن رفع مشکلات مذکور، بهره‌وری اقتصادی واحد شیلات مجموعه نیز افزایش خواهد یافت و امکان تأمین بخشی از نیاز استان در این خصوص فراهم خواهد شد.
وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود بعد از راه‌اندازی و پرورش ماهی‌های حد واسط، سالانه یک میلیون و 300 هزار بچه ماهی تولید شود.

نظر شما