جزئیات خبر


با اقدام جهادی آستان قدس رضوی صورت گرفت،

پیوستن جمهوری اسلامی ایران به جمع چهار کشور تولیدکننده داروی فاکتور هشت

پیوستن جمهوری اسلامی ایران به جمع چهار کشور تولیدکننده داروی فاکتور هشت
1397/11/16

حالا در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با اقدام جهادی آستان قدس رضوی و تلاش جوانان این مرز و بوم، جمهوری اسلامی ایران به جمع چهار کشور تولیدکننده داروی فاکتور هشت پیوسته است.
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در آیین افتتاح سایت تولید فاکتور هشت نوترکیب و انواع فرآورده‌های دارویی بیوتکنولوژی شرکت سامان داروی هشتم، با گرامیداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: نمی‌خواهیم در آستان قدس رضوی به هر قیمتی کارهای اقتصادی را پیش ببریم، به همین دلیل سرمایه‌ها به سمت تولید دارو و کالاهای استراتژیک کشاورزی که در سفره مردم به صورت مستقیم تأثیر دارد، هدایت شده است.
وی توسعه زیرساخت‌های تولید انواع داروهای استراتژیک را یکی از اولویت‌های اقتصادی آستان قدس رضوی برشمرد و ادامه داد: برخی بیماران به دلیل محدودیت مالی، به داروهای گران قیمت و استراتژیک دسترسی ندارند، لذا بنا داریم به برکت نام حضرت رضا(ع) با سرمایه گذاری در این بخش نیاز این گونه افراد را تامین کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی بیان کرد: با تلاش متخصصان داخلی امروز 45 درصد نیاز بیماران هموفیلی به فاکتور هشت توسط شرکت سامان داروی هشتم تامین می‌شود و در آینده‌ای نزدیک طی چند ماه آینده با توسعه خط تولید، به لحاظ تامین این دارو در داخل کشور خودکفا خواهیم شد.

جهاد علمی
عضو مجلس خبرگان رهبری تولید فاکتور هشت نوترکیب و تلاش برای تولید انواع داروهای بیوتکنولوژی در شرکت سامان داروی هشتم را مصداقی از جهاد علمی برشمرد و افزود: مجاهدان این عرصه با تلاش، اخلاص و بهره گیری از علم و فناوری دانش بنیان توانستند کاری را که از نگاه بیگانگان، توانایی انجام آن در داخل کشور وجود نداشت، به نتیجه برسانند.
وی گفت: تولید داروهای نوترکیب و فرآورده‌های بیوتکنولوژی توسط متخصصان داخلی جلوه‌ای از شعار «ما می‌توانیم» است و برای کسانی که تصور می‎کنند جوانان و متخصصان ایرانی در عرصه‌های علمی ناتوان یا کم توان هستند، پیام روشنی دارد.

بومی سازی تولید فاکتور هشت نوترکیب
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به بومی سازی دانش تولید فاکتور هشت نوترکیب اظهار کرد: در گذشته زیرساخت های مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید این محصول در شرکت سامان داروی هشتم ایجاد شده بود و طی 2 سال اخیر با تجهیز امکانات، زمینه تولید فاکتور هشت و تامین نیاز داخل فراهم شد.
وی ادامه داد: با تامین اعتبارات مورد نیاز توسط سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی، فعالیت های تحقیقاتی در زمینه پنج داروی بیماران سرطانی در شرکت سامان داروی هشتم آغاز شده است و طبق برنامه ریزی ها، تا سه سال آینده تولید و وارد بازار خواهد شد.

رسیدن به خودکفایی در تولید دارو با اعتماد به جوانان
تولیت آستان قدس رضوی با تاکید بر اینکه نیاز به دارو اجتناب ناپذیر است، اظهار کرد: می‌توان با اعتماد به جوانان و اتکا به توان متخصصان داخلی و ظرفیت‌های موجود، زمینه خودکفایی در تولید دارو و بی نیاز شدن از وابستگی به کشورهای خارجی را فراهم کرد.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه طی سال‌های اخیر با توسعه زیرساخت ها و بهره برداری از کارخانه تولید دارو در شیراز، تولیدات دارویی شرکت های زیرمجموعه آستان قدس رضوی به لحاظ کمی و کیفی رشد قابل توجهی داشته است.
حجت الااسلام والمسلمین رئیسی با تأکید بر اینکه جوانان متخصص ایرانی برای تحقق استقلال اقتصادی در همه بخش ها توانمند هستند، افزود: جوانان این مرز و بوم با کار و تلاش و بهره‌گیری از نوآوری‌ها و خلاقیت‌ها، هم در زمینه فناوری هسته‌ای و هم در سایر زمینه‌ها خوش درخشیده‌اند.

افتخاری دیگر در عرصه دارویی ایران
مجید طبسی مدیرعامل شرکت سامان داروی هشتم سخنران دیگر این مراسم بود که اظهار کرد: این شرکت به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان در زمره تولیدکنندگان داروهای زیست فن‌آوری و بایوتک بوده و در حال حاضر تولیدکننده انحصاری فاکتور هشت نوترکیب انسانی با برند «سافاکتو» است.
وی از شرکت سامان داروی هشتم به عنوان چهارمین کشور دنیا که به فناوری تولید فاکتور هشت دست یافته است، نام برد و ادامه داد: شرکت سامان داروی هشتم، دانش فنی این محصول را که به‌طور عمده در اختیار سه شرکت آمریکایی- اروپایی است، در ایران اسلامی بومی‌سازی کرده که این امر مایه افتخار آستان قدس رضوی است.
مدیرعامل شرکت سامان داروی هشتم گفت: همچنین در راستای تداوم سیاست‌های ابلاغی تولیت آستان قدس رضوی، پروژه دستیابی به دانش فنی و تولید پنج محصول دانش‌بنیان که برای درمان بیماران سرطانی و بیماری‌های خود ایمنی کاربرد دارد و تا سال 1400 به چرخه مصرف وارد خواهد شد، در این شرکت آغاز شده است.

تأمین 40 درصدی نیاز بیماران هموفیلی
طبسی با اشاره به اینکه داروی فاکتور هشت در دنیا به دو روش پلاسمایی و نوترکیب تولید می‌شود، افزود: فاکتور هشت تولیدی توسط شرکت سامان داروی هشتم به روش بایوتک و از نوع نوترکیب تولید می‌شود. این محصول نسبت به نوع پلاسمایی فاکتور هشت خلوص بهتر و کیفیت بالاتری دارد و آن را بیماران هموفیلی با اطمینان و رضایت بیشتری مصرف می‌کنند.
وی تصریح کرد: در پایان دی ماه 1397، شرکت سامان داروی هشتم حدود 40 درصد نیاز فاکتور هشت بیماران هموفیلی کشور را تحت پوشش قرار داده است.
طبسی با بیان اینکه فاکتور هشت پلاسمایی از مشتقات خون استخراج می‌شود، ادامه داد: فاکتور هشت انسانی نوترکیب محدودیت سطح تولید ندارد، چرا که این دارو براساس روش‌های دانش‌بنیان تولید می‌شود.

صرفه جویی ارزی
مدیرعامل شرکت سامان داروی هشتم به صرفه‌جویی ارزی قابل توجه تولید سافاکتو توسط شرکت سامان داروی هشتم برای کشور اشاره کرد و گفت: بی‌تردید این شرکت پس از تأمین نیاز کامل کشور به این داروی حیاتی بیماران هموفیلی، اهداف صادراتی خود را دنبال خواهد کرد، چنانکه در سال‌های اخیر نیز مشتریانی از کشورهای هم‌جوار داشته‌ که پس از بالارفتن ظرفیت تولید و تأمین نیاز کامل داخلی، در مسیر پوشش بازارهای منطقه حرکت می‌کند.

نظر شما