جزئیات خبر


در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی صورت گرفت؛

افتتاح و کلنگ زنی 5 پروژه کشاورزی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی

افتتاح و کلنگ زنی 5 پروژه کشاورزی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی
1397/11/17

افتتاح باغ متراکم مزرعه نمونه، بهره برداری و کلنگ زنی سامانه های نوین آبیاری در کشت و صنعت‌های مزرعه نمونه و تربت حیدریه و موسسه کشاورزی و موقوفات چناران آستان قدس رضوی، همچنین افتتاح سالن ویژه قطعه کاری و بسته بندی گوشت مورد نیاز مهمانسرای حرم مطهر رضوی، توسط تولیت آستان قدس رضوی برنامه امروز این مراسم بود.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در این مراسم با وجود آنکه جمهوری اسلامی ایران این روزها در برابر همه داشته‌های خود تهدید می‌شود و دشمن حتی حاضر نیست شیوه تولید بذر گیاه را به سادگی در اختیار ما بگذارد، متخصصان داخلی با بومی‌سازی دانش تولید در بخش‌های مختلف کشاورزی و صنعتی، برای افزایش تولید و ایجاد اشتغال پایدار تلاش می‌کنند.
وی بر لزوم بهره‌گیری از فناوری‌های دانش بنیان در راستای استفاده بهینه از آب و خاک در تولید محصولات کشاورزی تاکید کرد و گفت: این رویکرد در دستور کار سازمان اقتصادی و هلدینگ کشاورزی آستان قدس رضوی قرار گرفته که امیدواریم آثار آن را در تولید کالاهای استراتژیک کشاورزی مانند بذر و نهال شاهد باشیم.
به گفته تولیت آستان قدس رضوی با اجرای پروژه‌های آبرسانی زیرسطحی به عنوان یک فعالیت دانش‌بنیان، طی چند ماه آینده حدود هزار هکتار از اراضی متعلق به آستان قدس رضوی زیر کشت محصولات کشاورزی خواهد رفت.

خدمت‌رسانی به زائران تا اشتغال زایی
سالن قطعه کاری و بسته بندی گوشت کشت و صنعت مزرعه نمونه، نخستین پروژه ای است که با صرف هزینه ای بالغ بر ۳ میلیارد تومان امروز توسط تولیت آستان قدس رضوی افتتاح و راه اندازی شد.
با احداث این سالن که در واقع تکمیل کننده زنجیره تولید و تهیه گوشت مورد نیاز مهمانسرای حضرت رضا(ع) به صورت قطعه شده و با رعایت تمامی اصول بهداشتی است، تمامی گوشت مورد نیاز مهمانسرا از این طریق تامین خواهد شد.
مساحت مفید این سالن به جز انبارها و بخش های جانبی، حدود 650 متر مربع است که در جوار کشتارگاه دام سبک مزرعه نمونه احداث شده است.
در این سالن به صورت روزانه 300 تا ۵۰۰ راس دام سبک در کشتارگاه ذبح می شود و به طور معمول روزانه 4 تا 5/4 تن گوشت پس قطعه کاری و بسته بندی، تحویل مهمانسرای حضرت می شود که این رقم در مواقع خاص نظیر ایام نوروز، ماه مبارک رمضان و... به میزان زائران و طبیعتا طبخ غذا بیشتر است، به حدود 9 تن نیز افزایش پیدا می کند.
احداث سالن تولید گوشت قطعه و بسته بندی شده در محیطی بهداشت، به صورت صنعتی و با کیفیت بالا برابر با نیاز مهمانسرای حرم مطهر رضوی، یکی از اهدف احداث این سالن به شمار می رود. علاوه بر این، در زمان هایی که دام فراوان تر است، دام بیشتری خریداری و آماده سازی می شود تا در مواقعی که مهمانسرا گوشت بیشتری نیاز دارد، امکان تامین آن وجود داشته باشد.
ایجاد اشتغال یکی دیگر از مهم ترین دستاوردها و اهداف احداث این سالن به شمار می رود، به گونه ای که احداث سالن قطعه کاری و بسته بندی گوشت مزرعه نمونه زمینه اشتغال زایی برای بیش از 20 به طور مستقیم و غیر مستقیم را فراهم کرده است.
در سالن قطعه کاری و بسته بندی گوشت مزرعه نمونه، 3 نوع گوشت شامل خورشی، قیمه ای و چلوگوشتی بسته بندی می شود که نوع آن در قالب برچسب روی بسته بندی ها درج شده است.

کلنگ زنی سامانه آبیاری 15 هکتاری زیرسطحی
امروز همچنین سامانه آبیاری 15 هکتاری زیر سطحی کشت و صنعت مزرعه نمونه توسط تولیت آستان قدس رضوی کلید زده شد.
کشت و صنعت مزرعه نمونه با رویکرد استفاده بهینه و صرفه جویی در مصرف آب، نسبت به احداث سیستم آبیاری زیرسطحی به عنوان جدیدترین سامانه آبیاری اقدام کرده است. در این روش آبیاری، لوله های آب در ۴۸ سانتی متری زیر خاک با پوشش مناسب نصب شده است و علاوه بر این که کارایی و میزان مصرف آب برای گیاه بسیار با صرفه بوده و به حداقل می‌رسد، تبخیر سطحی وجود ندارد و علف هرز نیز رشد نمی‌کند که این موارد در نهایت رشد مناسب درخت را در پی خواهد داشت.
هزینه احداث هر هکتار از سیستم آبیاری زیرسطحی، ۳۵ میلیون تومان برآورد شده که مساحت مذکور تا ۶۰ هکتار قابل توسعه و افزایش است.
این برای نخستین باری است که در کشور سیستم آبیاری زیر سطحی به روش پایپ و پلاس توسط کشت و صنعت مزرعه نمونه به اجرا در خواهد آمد.
افزایش تولید محصول به میزان ۲ تا ۲ و نیم برابر، کاهش تنش گیاه، کاهش نمک ها به واسطه افزایش راندمان آبیاری، کاهش هزینه آبیاری، تولید غذایی سالم به واسطه کاهش استفاده از کود شیمیایی، کاهش هزینه های مزرعه، افزایش عمر سیستم آبیاری و کاهش خسارات ناشی از آفات و ماشین آلات، حذف تبخیر آب، کاهش 75 درصدی مصرف آب و... از جمله مزایای این سیستم به شمار می رود.
ناگفته نماند که در حال حاضر 4 هزار هکتار از مزارع و باغات کشت و صنعت مزرعه نمونه به سامانه های آبیاری نوین مجهز شده است.

توسعه باغات متراکم
۱۳ هکتار باغ مالینگ متراکم هلو و شلیل مزرعه نمونه، یکی دیگر از پروژه هایی بوده که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوه‌مندانه انقلاب اسلامی با حضور تولیت آستان قدس رضوی به بهره برداری رسیده است.
نهال های این باغ روی پایه های رویشی بوده و تمامی آن ها از ارقام هسته دار و بازار پسند و شامل ۴ رقم هلو و ۲ رقم شلیل است.
ضمن این که نهال های مذکور مورد تایید مرکز تحقیقات ثبت و گواهی نهال و بذر سازمان جهاد کشاورزی می باشد که با همکاری کشت و صنعت مزرعه نمونه و سازمان مذکور  از طریق کشت بافت تولید شده است.
تعداد نهال در هر هکتار باغ متراکم جدید احداث شده هلو و شلیل مزرعه نمونه، ۶۶۷ اصله می باشد و برای احداث هر هکتار از این باغ، بیش از ۴۰ میلیون تومان هزینه شده است.
با توجه به تمهیدات صورت گرفته، آبیاری باغ ۱۳ هکتاری متراکم شلیل و هلو این کشت و صنعت به روش هوشمند و می باشد که جدیدترین نوع سیستم های آبیاری را به خود اختصاص داده است؛ به گونه ای که بهره‌وری آبیاری در روش های سنتی 30 درصد بوده اما این رقم در سیستم زیر سطحی بیش از ۹۵ درصد است.

تجهیز 107 هکتار باغ پسته به سیستم آبیاری نوین
امروز همچنین 2 پروژه از طریق ویدئوکنفرانس در شهرهای تربت حیدریه و چناران به بهره برداری رسید که سامانه ۱۰۷ هکتاری سیستم آبیاری تحت فشار باغات پسته کشت و صنعت تربت حیدریه از جمله آن ها به شمار می رود.
آستان قدس رضوی به دلیل بحران آب حاکم بر کشور و حفظ منافع ملی، در اجرای طرح های آبیاری پیشگام بوده و سرمایه گذاری های خوبی در این راستا انجام داده است، لذا با توجه به کاهش منابع آبی در کشور و به منظور صرفه جویی و استفاده بهینه از آب، افزایش بهره وری، مدیریت منابع آبی و نیز افزایش راندمان آبیاری، ۱۰۷ هکتار از مجموع ۱۲۰ هکتار باغات کشت و صنعت تربت حیدریه با اعتباری بیش از ۹ میلیارد و ۲۱۰ میلیون ریال به سامانه های نوین آبیاری مجهز شده است.
راندمان آبیاری در سیستم قطره ای تا ۹۰ درصد است، درصورتی که این رقم در سیستم قبلی که به صورت نشتی انجام می شده، ۳۰ تا ۴۰ درصد بوده است. علاوه بر این، در سیستم آبیاری نشتی، ضمن بالا بودن میزان مصرف آب، کارایی آب نسبت به میزان آب مصرفی کم است.
سیستم آبیاری قطره ای، مزایای بسیاری دارد که از جمله آن می توان به جلوگیری از تبخیر و تعرق آب، امکان امکان تزریق کود و مواد غذایی در پای نهال، جلوگیری از رشد علف های هرز، صرفه جویی در مصرف آب و...، اشاره کرد.
لازم به یادآوری است، با اجرای این طرح، مجموع اراضی باغی و زراعی کشت و صنعت تربت حیدریه به هزار و ۶۰۰ هکتار رسیده است.

ارتقاء راندمان آبیاری و تولید
افتتاح طرح 40 هکتاری سیستم آبیاری تحت فشار قطره ای موقوفات و کشاورزی چناران،  پروژه دیگری است که صبح امروز همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر با حضور تولیت آستان قدس رضوی و به صورت ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید.
برای احداث این سیستم 850 میلیارد ریال صرف و به گونه ای طراحی شده است که برای تمامی محصولات بهاره و پاییزه قابلیت استفاده دارد.
راندمان آبیاری در روش قطره ای 95 درصد می باشد در صورتی که این رقم در روش غرقابی بین 15 تا 25 درصد بوده است، چراکه در سیستم آبیاری قطره ای، علاوه بر افزایش راندمان مصرف آب، کود و مواد غذایی، شاهد افزایش عملکرد تولید در واحد سطح نیز هستیم.
همچنین با توجه به این که در این روش صرفا اطراف گیاه آبیاری می شود، لذا ضمن کاهش رشد علف های هرز، مبارزه با آن ها نیز راحت تر صورت خواهد گرفت.
اعتبار طرح 40 هکتاری سیستم آبیاری تحت فشار 850 میلیارد ریال است که تمامی این اعتبار از محل منابع داخلی مؤسسه تامین شده.
موسسه موقوفات و کشاورزی چناران، از جمله واحدهای کشاورزی فعال تابعه سازمان اقتصادی است که با هدف  مدیریت بهینه منابع آبی، افزایش راندمان مصرف آب، کنترل مطلوب علف های هرز در مزرعه، کشت محصول در حجم بیشتر با همان میزان آب و... توسعه بیش از پیش سیستم های آبیاری تحت فشار را در دستور کار خود قرارداده و توانسته گام ها ارزشمندی در این زمینه بردارد.

نظر شما